Perşembe günü hazır boş vaktim varken, GSR'emle uğraşayım dedim. Daha önce bir gezide artçımın yan çantaları fark etmeden arkaya ittirmesi sonucu egzoz panellerim erimişti. Elimde Oğuz'dan edindiğim karbon kaplı olanlar var aslında, ama motoru boyamadan kullanmak istemiyorum onları. Söktüm, zımpara ile giriştim, baktım olmuyor el taşı ile giriştim. Sonrasında ince bir macun, biraz daha zımpara ve astardan sonra iş görür bir hale geldi. El tabancasıyla gözle karıştırdığım boyayı da atıverdim. Renk tutmadı derken sipariş ettiğim keçeler geldi. Şaşırdım ve sevindim, DHL ekspres Amerika'daki dükkandan kapıma iki günde ulaştırıyormuş, ödeme yaparken yüksek gönderim bedeline hayıflanmıştım, şimdi tam tersine değer diyorum.

Keçeler

Keçeler gördüğünüz üzere orjinal değiller. All Balls firmasının geliştirdiği ürünler. OEM'den on kat daha uzun ömür sunarken, sürtünmesi de yarısı kadarmış; bakalım göreceğiz zaman içinde. Paketi kurcaladıktan sonra panelleri biraz zımparalayıp, boyamı biraz daha açtım. İkinci defada tutturdum. Buna da sevindim. Gözle daha uğraşacağımı sanıyordum.

Egzoz Korumaları

Panelleri sökerken zaten çürümüş olan keçeleriminden sol tarftakinin kaçırmaya başladığını da gördüm. Aldırış etmedim, nasılsa keçelerim gelmişti.

Patlak Keçe

Cuma günü Altunel Servis'e yollandım. Murat amortisörleri sökerken bende kafa grenajını söktüm. Oğuz'da gidonu sökmeye başladı. Oğuz'la beraber gidonu taktık, amortisörlerin daha işi vardı. Eski gidon topuzlarını takmak için işlem yapmak gerekiyordu, vazgeçtim gidona uygun topuzlar edinmeye karar verdim.

Sökerken

 

Amortisörleri sökmek aslında büyük dert değil, fakat bilmeyen için biraz azap. Tek başıma evde girişmediğim iyi olmuş; alet gerekiyor, hatta serviste bile ufak bir alet icat etmek zorunda kaldık. Oğuz payeyi kendine biçti, ama bana sorsanız aslında benim fikrimdi. :P Sonuçta amortisörleri söktük, keçeleri değiştirdik. Arada diğer parçaları servis kitabına göre ölçtük, başka değişmesi gereken birşey var mı diye. Suzuki'yi tekrar sevdim, belirtilen en düşük referanslara yaklaşmamıştı bile hiçbir parça.

 

 Suzuki GSR 600

 

Toplamaya başladık. Sanıyorum tüm işlemler dört saatimizi aldı. GSR ilk testine hazırdı ve Oğuz kendini feda ederek (!) ilk sürüş testini gerçekleştirdi. :)

Sorun yoktu, amortisörler zımba gibi olmuşlardı. Daha geniş gidon da biraz daha yaramazlık eklemişti GSR'ye. Eve dönerken gülümseye gülümseye sürdüm. Servis böyle olmalı diye geçirdim içinden; servisten aldığında aracını, yüzünü gülümseten bir durumda olmalı. Kırgınlıktan sonra barıştığın bir sevgili gibi...

Altunel Servis'e teşekkür ederim. Sadece işlerini yaptıkları için değil. Tüm süreç boyunca eğlendim, kendimi ait hissettim. Çocukken Lego oynardık ya arkadaşlarımızda, onun gibi. Arkadaş ortamında beraber, şakalaşarak vakit geçirmek ve sonunda da birşeyi becermiş gibi hissetmek çok güzeldi, tekrar teşekkür ederim.