motulC5Motul'ün motosiklet için geliştirdiği ürünler bir süredir Türkiye'de rahatça temin edilebiliyor. KMA'yı son ziyaretimde oldukça geniş bir yelpaze, nispeten uygun fiyatlar ve bilgili ilgilierle karşılaştım. En çok ilgimi çeken ürünü, ki aslında birçok ürünü ilgimi çekti, C5 motosiklet zincir yağı oldu. Diş macunu gibi bir ambalaj içinde hem daha az sarfiyat, hem de çevreye biraz daha saygı barındırıyordu. Haliyle aldım bir tane.

 

Zincir konusunda pek tembelimdir. Sevmem temizlemesini de, yağlamasını da. Ülkemizin yol şartları da malumunuz, sonuçta ben genelde yirmibin kilometrede bir yeni zincir edinmek durumunda kalırdım. "Dım" dedim, çünkü bunu artık değiştirmeye, zincirime olması gerektiği gibi bakım yapmaya karar verdim bir süre önce. Sağolsunlar Cem ve Cenk, GiS Park'taki özel servisin çalışanları, bana yardımcı olsalar da, her zaman müsait olmuyorlar. Biliyorsunuz yol da yapıyorum, her zaman servise denk gelmiyor zincir bakımı. Sonuçta yolda kendim yapmak zorunda kalıyorum ve genelde yanmda tava veya hurda kağıt, karton gibi malzemeler olmadığından jantım da pislik içinde kalıyor. Yıkamacı arkadaşlar ve sağolsun Satı sevgiyle bakıyorlar bana arka maşayı ve jantımı görünce. :P

Bu bağlamda Motul C5 çok ilgimi çekti. Basınçlı sprey olmadığından sağa sola sıçrama bulaşma derdi olmayacaktı. Doğaya da daha az zarar verecek ve ürünün daha çoğunu zincire sürebileceğimden daha uzun dayanacaktı; en azından teoride. Fiyatı da benzer üründen daha uygundu (Motul C2+ 39.90₺, C5 29.90₺ sanıyorum); gerçi mL olarak daha az, ama 400mL spreyin yapacağı işi yapacağı iddiasında. Bakalım göreceğiz.

motulC5-1

Gelelim uygulamaya. Bu arada jantım yine pis. :( Son birkaç gündür geçirdiğimi garip yağışlı günlerden birinde gerçekleşiyor bu bakım. Uygulaması zahmetli. İki yöntem keşfettim; yukarıdaki birinci yöntem. Tüpü sıkıyor ve ucuna yağ gelmesini sağlıyor sonra bunu tüpün ucundaki entegre fırça yardımıyla baklaların arasına yedirmeye çalışmak ve sonrasında zinciri ilerletip yanı prosedürü tekrarlamak. 

Diğer yöntem ise, aşağıdaki resimde görebileceğiniz üzere, tüpü sürekli bir baskıyla tutup, entegre fırçasıyla yedire yedire devam etmek. Multistrada'nın orta sehpası olması hoş, ama salıncak yüzünden zincirin dört-beş baklasına erişebiliyorsunuz her tekerleği çevirişinizde.

motulC5-2

Uygulama işi kısaca biraz sıkıntılı, hele benim gibi bu konuda tembel bir sürücü için. Öte yandan öncesinde temizleme spreyi ile pırıl pırıl zincirinize uyguladığınızda motor yumuşacık bir hale dönüşüyor ve akıyor gidiyor. Hem de ölçülebilir bir şekilde! Bu uygulama süresince yakıt tüketimim 100kilometrede 0.3L düştü! Sürüş tarzım, yaptığım yol aynı. Büyük bir fark olmasa da, bende ekstra bir şevk oluşturdu zincir bakımına dair. 

Tüpü daha bitirmedim. Bittiğinde C2+'a nazaran ne kadar az veya fazla dayandığını da buraya eklemeyi hedefliyorum. Yağ beyaz olmasına rağmen uygulama sonrasında zincirde renkli bir halde kalmıyor; daha doğrusu uzaktan zincire baktığımda belirgin bir renk bırakmıyor. Renkli spreyleri öyle bir avantajı vardı, çok yaklaşmadan zincirin durumu hakkında fikir sahibi olabiliyordum sanki. Hoş spreyde olmayan bir başka avantajı ise uygulama esnasında zincirimdeki tüm baklaları inceleme ve gözlemleme şansım oluyor. Biraz daha vakit alsa da sanıyorum benim yeni zincir yağım Motul C5.