formaMirageDry-1

Ağustos bizi yağmur ve sellerle karşılayınca benim de su geçirmeyen Forma Mirage Dry motosiklet botlarımı deneme şansım oldu. İlk başta Motomax'a teşekkür etmek istiyorum. Ürünlerinin arkasında durarak nerdeyse garanti süresi bitmek üzere olan bir ürünü garanti kapsamında yenisi ile değiştirdiler.

Hoş pek giymemiştim, eski görünmüyorlardı, ama uzun süreden sonra ilk giyişimde topuğundaki koruma düşmüş ve tabanı topuk bölümünden açılmaya başlamıştı. 

formaMirageDry-4Forma Mirage Dry Yarış botu görünümünde, neredeyse bir gezi botu rahatlığında çeşitli korumaları olan, gerçek deri, kaydırmaz tabanlı ve su geçirmezlik iddiasında bulunan bir ürün. Motomax tarafından getiriliyor ve güncel fiyatı 459.90₺ (Motomax tabii ki  fiyatı istediği zaman, istediği gibi değiştirebilir). Ürünü elinize aldığınızda kaliteli bir izlenim veriyor. Fermuar ve velcro ile açılıp kapanan botun iç kısmında süet üzerine Mirage yazıları bulunuyor. Burun tarafında metal, değiştirilebilir slider'ları, plastik ve şişkince bir topuk koruması, plastik vites değişim bölgesi, plastik bilek korumaları ve bilek üstünde plastik hava kanalları, plastik kaval kemiği koruması var. Kanımca şık bir ürün. Darbe korumaları yeterli görünse de bilek üstünden yanal darbede kaval kemiğinizi gerçek bir yarış botu gibi koruyacak gibi durmuyor, zira bilek seviyesinin üstünden botu sağa-sola bükebiliyorsunuz elinizle.formaMirageDry-2

Tabanı kaynıyor, yürüme hissi yarış botunu andırıyor, hatta bilek bölümünde mafsal olmadığı için Sidi veya Dainese yarış botlarına göre yürümesi biraz daha zor. Hoş zaten yürümek için üretilmiş bir ürün de değil zaten. İçerisine baktığımzda bileğin üstüne kadar gelen Drytex membranlı, kapalı iç astarı görüyoruz. Elimizi içine soktuğumuzda ayağın baskı noktalarında hafızalı köpükleri hissedebiliyoruz. Taban antibakteriyel ve değiştirilebilir; bu aynı zamanda giyip çıkartırken dikkatli olmak demek, eğer benim gibi kanca ayaklıysanız taanı kaydırabilirsiniz. :P Ayağınıza giydiğinizde sarma hissi güzel; korunaklı ve güvende hissediyorsunuz. 

Gelelim asıl merak ettiğimiz konuya. Yağmurda ayaklar ıslanacak mı kuru mu kalacak? Tabii bir de terleme durumu ne olacak, bazen ayaklar dışarıdan değil içeriden ıslanır. :P

Dediğim gibi geçtiğimiz günlerdeki yol eğitimlerimde tabiri caiz ise ekstrem testler yapmak durumunda kaldım. Kuru olan asfalt nerdeyse göz açayıp kapayıncaya kadar sığ bir nehire, yer yer de küçük göletlere dönüştü. Yoldaki diğer araçların yoldan kaldırdığı suların omuzuma ulaştığı bir ortamdan bahsediyorum. Altımdaki motor enduro yüksekliğinde ve ben de selvi boylu sayılmasam da, pek kısa da değilim. 

İlk gün önümdeki müşterimle üzerimizde yağmurlu yokken yakalandık yağmura. Üzerimde file mont ve pantolon, çantamda tulum yağmurluğumla. Biraz yaz yağmurudur birazdan geçer diye düşünerek, biraz da müşterimin yanında herhangi bir yağmur koruması olmamasından (güya empati yapacağım - pek akıllı olduğum söylenemez) durup yağmurluğumu giymedim. Ayaklarım kuru kalır umuyordum, ama yanıldım... 

formaMirageDry-3

Bot su almadı aslında, pantolonum suyu öyle hızlı bacağıma iletiyordu ki, bacaklarımdan akan suyla doldu botun içi. Su geçirmezliği bir anda dezavantaja dönüştü, içerideki su dışarı çıkamaz oldu. Pek hoş bir deneyim değildi özetle.

DSC 0083

Ertesi gün, empatiyi falan boşverip direk giydim yağmurluğumu. Bir kaç saat kaldık yağmur altında. Yer yer kuvvetli sağanak, yer yer saha seyrek yağış altında. Sürerken zaman zaman ayaklarım ıslanmış gibi hissettim. Belirtmem lazım bazen araçların yoldan kaldırdığı su, sanki kovayla yandan üstüme su atıyorlarmış gibiydi. Eve geldiğimde ayaklarım kuru gibiydi. Tam kuru değillerdi, ama bunun sebebi botun su alması mı ayaklarımın terlemesi miydi bilemedim. Keza bir sonraki gün pek yakalanmadık yağmura, ayaklarım yine terlemişti. Yani kısaca bot su geçirmiyor, ama pek havadar da değil. Goretex bir gezi botu kıvamında değil yani, hoş fiyatı da öyle değil zaten. Günün sonunda yaptığım alışverişten pişman değilim, ama kesin konuşmamak gerek, zira bir motosiklet botunu üç-dört günlük bir süreçle değerlendirmek pek doğru olmaz.

İncelemeyi yazalı bir süre oldu. Bu geçen sürede Forma Mirage Dry'ı çeşitli hava koşullarında test etme şansını elde ettim. Her ne kadar distribitörü Motomax'ı yaptığı işlerden dolayı takdir etsem de, bu ürünü pek tavsiye etmiyorum. Geçen zaman zarfında botun vites korumasının hemen arkasındaki deri soyulmaya, topuğu açılmaya başladı. Bugünkü gibi havalarda otuz dakikalık sürüşte bile içi nemleniyor, özellikle yağmurluk kullandığımda net bir şekilde içerisi ıslanıyor ön taraftan başlayarak. Bir başka sorunu ise yağışlı havalarda pegin üzerinde kayması. Belki Multistrada'daki lastik uyduruktur diye düşünsem de, diğer botlar kaymayınca taban kauçuğunun da bu işe pek uygun olmadığını düşünür oldum. Tekrar garantiye başvurmak istemedim, Motomax ürünü zaten bir kere değiştirdi, tekrar değişse de pek birşey değişmeyeceği kanaatindeyim.

DSC 0087