IMG 4793

Pek sürme fırsatı bulamadığım arazi motorumu şehiriçinde kullanabileceğim bir araçla değiştirmeyi planlarken, kendimi Scooter incelerken buldum. Nerdeyse etrafımdaki herkes müthiş övgülerle bahsediyordu. Ben de en çok bahsi geçenlerden birini, Yamaha Xmax 250'liyi alıverdim.

İşin aslı pek araştırmadım, kafama estiğinde önümdeki ilk seçenekti kendisi. Herhalde çok hevesli olmadığımdan; belki de işlerimin yoğunluğundan teslim almam nerdeyse bir onbeş günü buldu. İlk sürdüğümde biraz heyecanlı, daha çok meraklı bir haldeydim ve yaptığım ilk sürüşün ardından, ki herhalde onbeş kilometre civarıydı, kendimi kararımı sorgularken buldum. Keyfim kaçmıştı.

Bu aşamada daha önce hiç Scooter sahibi olmadığımı hatırlatmalıyım. İlk izlenimlerimin hepsi vitesli motosikletlerle karşılaştırmalarım sonucu oluşmuştu. Eğer siz de ilk defa Scooter sahibi olacaksanız hemen uyarayım bu başka bir araç; sürmesi basit bir motosiklet türü olarak bakmayın. Ben öyle bakamadığım için aramız uzun süre bozuk kaldı. İlk aklıma gelen sorunum rodaj uygulamasının imkansızlığı. Kitapçığında ilk bin kilometre boyunca 4000devir/dakika'nın geçilmemesini öneriyor; güzel de ben üstündeyken çocuğun kalkıp 30 km/s ve üzeri sürate çıkabilmesi için o devir yetmiyor. İlk gün bayağı süründüm, sonrasında birkaç konuşmadan sonra biraz daha rahat davrandım.

İkinci hayal kırıklığım frenleri oldu. Aslında yanlış söyledim frenleri hiç fena değil, ama dinamikleri oldukça yabancı. Bildiğiniz üzere bu tip araçaların motorları genelde arkaya daha yakın, ağırlık merkezi normal bir motosiklete göre oldukça arkada; bir de artçınız varken daha da arkada. Bu alıştığınız gibi ağırlık transferi yapamamanıza ve ön frenden yeterince faydalanamamanıza sebep oluyor. Ön lastiğin tutuş becerisi hiçbir zaman bir motosiklet ile kıyaslanamaz. Sadece Xmax değil, nerdeyse tüm Scooter'lar için geçerli bu. Gelelim sadede ilk başlarda durdurmakta zorlandım. Bir yandan da rodajın bitmesini bekliyorum, ki sürüş dinamiklerini biraz daha kurcalayabileyim.

İlk bakımı yapıldıktan sonra biraz daha seri sürüşler yapmaya başladım demeyi çok isterdim, ama yapamadım; korktum! Bu ağırlık konusu virajlarda da ön lastiğin sürüşünü direk etkiliyor, ki Xmax kanımca türünün en iyi lastiğiyle; Michelin City Grip ile geliyor. Hava basınçlarıyla bayağı bir oynadıktan sonra 29/34psi gibi bir ayarda karar kıldım. Şimdi Xmax'e bayağı alıştıktan sonraki fikrimi soracak olursanız, bir viraj makinesi olarak tanımlayamayacağım. Hem ağırlık transferi konusu biraz oyuncaklı, hem de ufak lastik çapı hiçbir zaman bir motosikletle viraj hissi vermeyecek. Özellikle sola dönüşlerde sehpa yere tahmin ettiğinizden önce değiyor; dikkatli olmakta fayda var. Rakipleriyle kıyaslayacak olursam 15" ön jantı, sertçe seçilmiş amortisörleri, iyi seçilmiş lastikleri ve birden fazla oturuş pozisyonuyla sanıyorum virajlara en uygun modeller arasında ilk beşe girer.

İlk 1600km'nin de G0011422sonuna geldiğimde artık hem çocuğa iyice alışmıştım, hem de son süratine bakabilecektim. :) Laflarda, forumlarda, orada, burada rahat 140'ı görüyor, 150 gidiyor gibi talihsiz söylemlere denk gelmiş olabilirsiniz, hemen düzelteyim göstergesine göre rahat çıkabildiği son hız 136km/s, ki bu GPS ile ölçünce 132km/s'e denk geliyor. Göstergesine göre görebildiğim son hızı 157km/s oldu, rüzgarın arkadan estiği, hafif yokuş aşağı ve en önemlisi yağ değişimi sonrası bir sürüşteydi. Bir aracın rahat yapabildiği sürat her ortamda ve her defasında yapabildiği sürattir, şunun altını birkez daha çizivereyim. Hani sol tarafa biraz erken sürtüyor demiştim ya, ölçüme göre sola dönüşlerde en fazla 33°, sağa dönüşlerdeyse en fazla 35° yatmış. Hiç fena değil; bir scooter için tabii ki. :)

Daha önce de söylemiştim biraz sertçe seçilmiş amortisörleri, bu yol tutuşu ne kadar iyi etkiliyorsa, konforu da bir o kadar kötü etkiliyor. İlk sürüşlerimde gokart'tan inmiş gibi oluyordum. Ayaklarla darbe emmek oturuş pozisyonundan dolayı oldukça zor, sele de rahat gözükse de aslında pek değil, küçük lastikler ve sert amortisörler ülkemiz şartlarıyla birleşince bildiğin böbrak taşı düşürücüsüne dönüşüyor.

Fark edeceğiniz üzere kilometreler geçtikçe aramızdaki ilişki oldukça düzeldi. Bunda en önemli faktör benim Scooter sürmeye alışmam sanıyorum. Xmax'i şimdiye kadar oldukçe eleştirdim, biraz da artılarından bahsetmek istiyorum. Xmax bence oldukça yakışıklı. Hele mat beyaz olanının yeri bende ayrı. Oldukça kullanışlı, yağmura, çamura karşı koruması harika. Gerçi ön camından çok memnun değilim, öndeki rüzgarı toplayıp kaskımın ön kısmına yönlendiriyor, oldukça gürültülü. Kısa cam siparişi verdim takınca durumu burada paylaşırım.

IMG 4973Bagajı harika. Gerçekten iki kapalı kask alabiliyor, her ebadı değil 57 beden giymeme rağmen sığmayan kaskım var ne yazık ki, ama sonuçta memnunum. Bagajında ufak bir geliştirme yaptım bu arada. Standart haliyle bagaj kendiliğnden atmıyordu, serviste de ayarlayamadılar, ben de selenin altına ufak bir ekleme yaptım şiir gibi çalışıyor şimdi.

Gösterge grubu oldukça şık, beklediğimden bayağı fazla bilgi barındırıyor. Tek sıkıntım güneş arkamdan gelirken bazı açılarda kadranın camından gözümü rahatsız ediyor. Yağ değişimi, kayış değişimi gibi sayaçlarını sevdim. Tüketim göstergesi gerçekle nerdeyse örtüşüyor.

İşçiliği, malzeme kalitesi hoşuma gidiyor. Momo versiyonundaki deri görünümlü parçalar oldukça yakışıklı. Güzel aksesuarları var. Kısa camı aldım, telefon sabitleyici ve artçı bel desteği, rüzgar deflektörleri ilgimi çeken diğer aksesuarları. Biri kilitli olmak üzere oldukça kullanışlı iki ufak torpido gözüde hoşuma giden detaylarından.

Oturuş pozisyonu rahat, ayaklarınızı koyabileceğiniz birçok pozisyon var. Yorulduğunuzda ayaklarınızı uzatacak bir alan olması çok işe yarıyor. Artçı da oldukça ferah, amortisörlerin sertliğinden başka bir şikayette bulunmadı henüz. :P

Performansından oldukça memnunum. Hoş bir yandan ufak bir geliştirme siparişim var, uyguladıktan sonra sizinle de tabii ki paylaşacağım. Frenlerine oldukça alıştım. İlk başta ABS'lisinin hissiyatını hiç sevmemiştim, üstelik devreye girdikten sonra da aracı yavaşlatma becerisi oldukça kötü gelmişti, ben de ABS'sizinde karar kılmıştım. Bir sonrakini alırken yine bir bakarım. Anlamış olabileceğiniz üzere Xmax'in hayatımda kattıklarından mutluyum ve önümüzdeki yıl tekrar alırım sanıyorum; bakalım?