Flash-IPONE-Logo-NewBaseline-2015

Uzunca süren bir rodaj sürecinden sonra Xmax'in ilk bakım zamanı geldi. Rodajdan sıkılmış taze bir sürücü olarak hevesle bekliyordum. Servislerin sunduğu yağlarla daha önce yaşadığım olumsuzlukların önyargısıyla önceden edindiğim Ipone Scoot 4 10W40 yağı selenin altına koyup, servise doğru yola koyuldum. Yolda sürerken olası değişimleri fark edebilmek için iyice çocuğu dinleyip, hissetmeye özen gösterdim.

SCOOT4-10W40-1LServiste işlemler yapılırken size biraz seçtiğim yağdan bahsedeyim. Çeşitli viskositede üretilen Scoot 4, özellikle 4 zamanlı Scooter'lar için üretilmiş Jaso MB ve API SL onayı almış sentetik bir yağ. Motorun soğumasna yardımcı olma, katalitik konvertörün erken bozulmasını engelleme ve soğukken ilk çalışmayı kolaylaştırma gibi iddiaları var. Bakım bitsin göreceğiz bakalım. :)

 

Serviste işim bittikten sonra artan yağımı da selenin altına atıp vurdum kendimi yollara. İlk olarak neyi test etsem diye düşünürken kendimi sahile yönelmiş buldum. Bir yandan trafikte dur-kalklar yaparak sürüyor bir yandan da değişen bir durum var mı onu anlamaya çalışıyorum. İlk fark ettiğim motorun daha rahat devirlenmesiydi; normal dedim kendime yeni yağ konmuş her motorda bunu beklerim zaten. Yoğun bir trafik sürecinden sonra ufak bir kahve molası verip ufak notlar alıyorum: Hararet çok yükselmedi, dur-kalk daha rahat ve titreşimsiz, daha rahat devirleniyor. Moladan sonra biraz daha yüksek süratleri test edebileceğim bir rotaya doğru yola çıkıyorum.

IMG 4972

Geniş viajlarında olduğu bölünmüş yolda güzel devirleniyor sahiden. Yanımda GPS kaydedici yok, trafik kuralları da izin vermediğinden son hızına bakamıyorum, ama ara hızlanmalar net bir şekilde daha iyi. Bir yandan da kendimi uyarıyorum, rodaj bittiği için gazı daha rahat kullanıyorsun, kandırma kendini. Kendimi kaptırmış sürerken benzin ışığım yanıyor; ne çabuk diyorum içimden. Tripmetreye baktığımda 250km'yi görünce rahatlıyorum biraz, ama benzincide depoyu doldurduğumda 4l/100km'lik tüketimi biraz yüksek buldum.

 

Rodajın üstüne birkaç depo daha sürdükten sonra eklemek istediğim noktalara gelelim şimdi. Çoğunuzun merak ettiği ilk iki konudan başlayalım hemen. Son sürat belirgin olarak gelişti. Rahat çıkabildiği sürat, kadrana göre, 131'den 136km's'e çıktı. Kadranda görebildiği son sürat ise, ki eklemem lazım bu sürate çıkabilmek için eğimden ve rüzgardan faydalanmanız gerekir, 151'den 157km/s'e çıktı. Merak ettiğiniz diğer konu olan tüketim ise, bu testlere rağmen, 3.5l/100km seviyelerine geriledi. :)

 

Genel olarak değerlendirdiğimde daha rahat devirlenen bir motor, bunu yaparken biraz daha az hissedilen vibrasyon bence en önemli etkileri. Yağ değişimi geldiğinde dışarı nasıl çıkacağini merak etmekle beraber 35₺'lık tavsiye edilen satış fiyatıyla Xmax'imin damarlarında dolaşmasından haz duyacağım bir ürün şimdiden. Üstelik bir yandan da biraz daha az yakıt tüketmemi sağlıyor; etkilenmemek elde değil. :)