FULL-POWER-KATANA-15W50-4L

Multistrada nihayetinde en büyük bakımına girdi. Şehir efsanelerinin en ürkütücülerinden olan Ducati'nin 48.000km bakımı benim için oldukça keyifli geçti. Beklenen parçaların gelmesinden sonra Korlas'tan gelen randevu telefonunda kararlaştırdığımız tarihte MTS'ımı 4l'lik Ipone Full Power Katana 15W50 motor yağıyla beraber teslim ettim.

Geçen onca kilometrede sübaplarımın ne duruma geldiğini merak ederken bir yandan da eski bir sevgiliyle tekrar flörtün tadını çıkartıyordum. Suzuki yıllarımdan beri ayrı düşmüştük Ipone'yle; bugün ise Motul'ün elinde uygun yağ olmamasıyla kendimi Motaks'ın bir bayiisinde buluverdim. Motul çorap gibi distribitör değiştireceğine, nasıl güven veren bir markaya dönüşürüm bu ülkede diye düşünse kanımca kendisi için hayırlı bir iş yapar.

FULL-POWER-KATANA-15W50-1L

 

Yağımı seçerken distribitörü tabii ki ana kriterim değil. Ipone Katana %100 sentetik, ester teknolojili dört zamanlı bir motosiklet motoru yağı. Motul'ün 300V'si ile karşılaştırılabilir. İçinde şanzıman için özel katkılar da bulunan Katana Jaso MA2 ve API SM gibi yüksek seviye standartlarda cadde kullanımına uygun bir yağ. Beklenti yüksek, ama beklemek gerek MTS'nın bakımı sürecek.

 

Bakımdan sonra MTS'yı bir iki yol eğitiminde sürme şansım olduysa da, incelemeyi yazmak için Korlas'ın Eskişehir gezisinin bitmesini bekledim. Arada başka motosikletler de kullandığımdan MTS'ama az zaman ayırabiliyorum bugünlerde. Özlüyorum da, bir sevgiliye kavuşuyor gibi oluyorum her sürüşümde. Neyse konuyu dağıtmayalım, yağımızı inceleyelim..

 

Bakımdan sonra çocuk zaten bir kendine gelmiş, gaz kolu değişmiş, sübaplar ayarlanmış. Sürerken harika hissediyorum, hele Scooter'dan sonra anlatamam duyduğum hazzı. Daha önce milyon kere söylemişimdir; tekrar edeyim harika bir motor bu Multistrada. Gerçekten öyle. Katana'yla iyi anlaşmış görünüyorlar. İlk dikkatimi çeken daha yumuşak ve net vites geçişleri. Büyültürken de, küçültürken de hiç sorun yaşamadım; her zaman net. Sonra hararetten bahsetmeliyim 6° daha düşük çalışıyor; tamam radyatör temizlendi, soğutma sıvısı değişti, ama bence yağın da net bir etkisi var. Özellikle otoyolda sakin sakin sürerken müşür mu bozuldu acaba diye düşündürtecek kadar düşüktü ısısı motorun. Bu aynı zamanda sürücüyü de daha konforlu kılıyor, pişmiyor oranız buranız.IMG 4871

 

Tüketim çok değişti. Daha doğrusu çok değişmişti makul seviyelere geldi. Bakım öncesi 9l geçmiş olan tüketim bu süreçte tekrar 7,5l/100km seviyelerine geldi. Tabii ki en büyük etmen sübap ayarı, lakin ben Katana'nın da etkisi olduğunu düşünüyorum, çünkü sürüşte hiç yüksek vitese geçtiğimi hatırlamıyorum; makul hızlarda, canlı devirlerde sürdüm hep. Üstelik bol virajlı, inişli çıkışlı bir güzergah tercih etmiştim.

 

Son sürat ile ilgili testleri yapmak pek mümkün olmadı, ama ara hızlanmalar çok keyifliydi. Hatırlatmak isterim bu arada, Ipone'den önceki yağımda öyle rezalet, tükaka bir ürün değildi. Buna rağmen bazı farklar gözlemlemek oldukça hoşuma gitti. :)

 

Tabii ki bir yağ testini tamamlamak için, o yağın bir sonraki bakım vakti geldiğinde ne hale geldiğini gözlemlemek gerek. Beklentim yüksek, bakalım nasıl çıkacak? Ahanda tam buraya ekleyeceğim o gün geldiğinde. :)

 

Ipone Full Power Katana 15W50 54₺'lık önerilen satış fiyatıyla motorunuza alabileceğiniz en iyi yağlardan biri. Özellikle sert şanzımanlı ve ıslak debriyajlı, biraz hararetli çalışan motorlar için belki de en iyi tercih. Üstelik düşük fosfat içeriğiyle hem katalik konvertörünüzün, hem de doğanın dostu bir ürün. Bir denemenizde fayda var derim; beni oldukça etkiledi. :)