rukkaGoretex

Motobike 2019'dan skuter üzerinde korumalı kot pantolonla kar yağışı altında dönmek durumunda olduğumu fark edince hemen yağmurluk bakınmaya başladım. Günü kurtaracak uyduruk bir ürünle, daha kalitelileri arasında gidip gelirken daldım Mototal'ın standına. Sevgili Sina Abi'nin önerisiyle Rukka AquaAir GTX yağmur tulumu alıverdim. Kötü planlamam sonucu tulumu öncesinde yoğun kar, sonrasında sağanak ve sert rüzgarlar altında test etme şansım oldu.

 

rukkaFull

rukkaSleeveÜrünün ana malzemesi üç kat goretex membran, göğüste ve bacaklarda uzun ve su geçirmez fermuarları var. İçinde bir astar, herhangi bir yerinde düşmeye karşı bir koruma yok. Zaten gerek de yok, çünkü motosiklet kıyafetlerinizin üstüne giyiyorsunuz. Seleye denk gelen bölümünde kaymayı engelleyecek Keprotec bir katman uygulanmış. Önde sağ üst bacak hizasında ruhsat, cüzdan vs koyabileceğiniz su geçirmez, kolay erişilir bir cebi var.

 

rukkaZip

Belinde fark edilir bir kemer; ucunda da harika bir toka var. Ürün komple siyah çeşitli yerlerinde reflektörlü bölümler var. Paça ve kollarında daraltmak için cırtlar unutulmamış. Boyun kısmında yine goretex harika bir bölüm var, dilerseniz çenenizi örtecek uzunlukta.

 

Botla rahatça giyebilirsiniz. Ben ihtişamlı göbeğim yüzünden biraz zorlandım; oturabilecek veya yaslanabilecek bir yer bulsaydım muhtemelen zorlanmazdım. Fermuarları gerçekten uzun ve botla bile giymesi kolay. Boyu biraz uzun, çok dert değil ayak bölümünde ayar için cırtlar var. Boyuma göre göbeğimin irice olduğunu hatırlatayım. Eldivenin üzerini kapatmak ve daraltmak oldukça kolay.

 

Giyindikten sonra skuterle çıktım yola. İlk söylemek istediğim böyle havada motosiklet sürmenin pek akıl karı olmadığıdır. Yola çıkığımda hafif bir kar yağışı zeminde yer yer kar ve buzlanmalar vardı. MottoPark iniş ve çıkışında gösterge -1°C gösteriyordu. Kar yağışı tipiye döndü ve zemin 10-15cm kar kaplıydı. Köprü yoluna bağlandığımda kar yağmura döndü ve viyadüklerde sert rüzgarlar kendini hissettirmeye başladı. Etrafımdaki diğer araçlar ve sıçrattıkları buzumsu çamurla motosiklet sürmek için harika (!) bir ortamdı diyebilirim.rukkaSnowRide

 

Ortamı anlatabildiğimi umarak, tuluma dönmek istiyorum. Hiç su geçirmedi, sanıyorum toplamda bir 90km'lik bir sürüş boyunca. Isısal bir koruması yok, ki bu sıcak havalarda da giyebileceğimizin bir göstergesi. Rüzgarı oldukça kesiyor. Sürat yükseldiğinde formu değişmedi, gürültü çıkarmadı. Yol boyunca koşullardan koruması dışında varlığını neredeyse hissetmedim.

 

Sol eldivenimin üstünü iyi sıkıştıramamışım, zaman zaman orada rüzgarı ve soğuğu hissettim. Soyunurken fark ettim ki içteki montumun bileği açık kalmış. Çıkarttığımda üstündeki çamur kar karışımını kuru bir bezle hafifçe silmem temizlenmesi için yeterli oldu. Rukka yine harika bir iş çıkartmış. Sanırım tek sorunum alıştığımız yağmurluklar kadar katlanıp, ufalmaması ve taşımak için bir çantasının olmayışı.

 

Özellikleri:

rukkaBelt

  • 3 katman Gore-Tex Pro laminasyon
  • Yüksek, korumalı, elastik Gore-Tex boyunluk
  • Ayarlanabilir, çabuk açılır tokalı, yüksek görünümlü kemer
  • Oturma bölgesinde Keprotec kaymaz kaplama
  • Önde ve bacaklarda uzun ve su geçirmez fermuarlar
  • Sağ bacakta su geçirmez cep.