missionredplanet40

Multistrada dilimize "bir çok yol" olarak çevrilebilir; Ducati'nin asfaltın dışında da sürülebilir bir model yaratma fikrinin ilk ürünü 2003 yılında vücut bulmuştur, ki ilk tecrübe ettiğim MTS'da 1000DS modelidir. İlk yol eğitimlerimden birinde o zamanlar güvenlik olarak arkadan gelen Yiğit benim GSR'yi merak ettiğinde bende kendimi MTS'nin üstünde bulmuştum. Ürkünç bir deneyimdi, acemiliğimle ters orantılı gücü ve sert tepkileri, Yusuf'u her hücremde hissetmeme sebep olmuştu. Açık debriyajından gelen çatırtılar, biryerlerin kırıldığını düşündürtüyordu bana; makinayı anlayamamıştım.

Devamını oku...

Bugün bir CBR bakmaya Mototal'a gittiğimde karşılaştım VFR 800 X Crossrunner ile. Nedir bu falan derken Cem sağolsun kanıma girdi, hiç aklımda yokken üstünde buldum kendimi. Git gez Abi dedi, yarım saat bir saat takıl. Beleş motor, hava da güzel, tamam dedim, aldım test motorunu.

Honda VFR 800X Crossrunner

Kızıltoprak Mototal'den direk köprü yoluna çıktım. Oturuşum rahat, hatta yanlış oturmak beceri ister bu motorda. Kumandalar elimin altında. Hadi ısınsın şu lastiklerde bir bakalım şuna diyorum. Şu ana kadar hadi gidelim diyor VFR, sür beni.

Devamını oku...

Schuberth S1, S1 Pro'dan sonra, bugün hakkında birçok olumlu yorum okuduğum yeni bir kapalı kaska geçtim: Shoei XR-1100 Enigma TC-4. Shoei'nin sportif gezi sınıfı kaskı, bilindik XR-1000'in halefinin yeni dekallilerinden.


Resim

Seçimim yine kolay olmadı. Sanıyorum, gerçi araya bir başka test daha girdi, toplamda bir dört saatimi aldı nihai kararımı vermek. İlk yarım saatin sonunda tahmin edeceğiniz üzere S1 Pro ile bunun arasında kaldım.

 

Arada baktığım ve çabuk elediğim diğer marka/modeller:
Schuberth SR1: 750€, Güneş vizörü yok
Suomy Excel ve Vandal: Klostrofobik, harika renkler, ortalama işçilik
Arai Quantum: 550€, eski XR-1000 gibi, nedense bende kalitesiz bir tad bıraktı, klostrofobik

Devamını oku...